Vyhledávání
Váš košík je úplne prázdny…

Ako vybrať GPS obojok pre psov

GPS obojky pre psov vám posielajú do prijímača alebo mobilného telefónu údaje o polohe vášho štvornohého parťáka. V reálnom čase vidíte, kde sa práve nachádza. V článku vám poradíme, na čo si dať pri výbere GPS obojku pozor, akú technológiu zvoliť a na ktoré funkcie a vychytávky sa zamerať.

Ako funguje obojok GPS pre psov
Pod skratkou GPS (Global Positioning System) sa skrýva celosvetový družicový polohový systém, ktorý umožňuje presné určenie polohy prijímača na zemskom povrchu.

Obojok pre psa s GPS vysiela informácie o polohe buď pomocou rádiového, alebo GSM signálu. Na mobilnom telefóne či prijímači uvidíte polohu sledovaného zariadenia na mape.

Rádiový signál do prírody
Rádiový signál je veľmi presný, a to aj v oblastiach, kde nie je dostupné mobilné pokrytie. Jeho nevýhodou je dosah do 20 km (členitý terén a prekážky ho ešte znižujú) a vyššia obstarávacia cena. Zariadenie s rádiovým signálom ponúka možnosť sledovania niekoľkých psov na jednom prijímači.

GSM komunikácia do mestských a prímestských oblastí
Obojky pre psov, ktoré sa používajú na lokalizáciu GPS komunikáciu, sú lacnejšie a majú neobmedzený dosah. Na druhú stranu sú limitované mobilným pokrytím, pretože používajú rovnakú technológiu ako mobil alebo navigácia. Pri GSM signále musíte počítať aj s vyššími prevádzkovými nákladmi (náklady za služby mobilného operátora).

Na čo sa sústrediť pri výbere GPS obojku pre psa
Lokalita
V prvom rade vyberajte GPS pre psov podľa lokality, kde sa budete so psom najčastejšie pohybovať. V oblastiach, kde je dobrý mobilný signál, zvoľte obojok s GSM signálom. Do terénu s horším pokrytím je lepšou voľbou obojok s rádiovým signálom. Pozrite sa tiež na dosah, čím väčšia bude, tým lepšie.

Veľkosť psa
Ďalším parametrom výberu je veľkosť vášho štvornohého parťáka. GPS obojok vyberajte podľa obvodu krku psa. Pri niektorých modeloch je možné doobjedať menšie remene.

Výdrž batérie
Výdrž batérie sa u obojkov uvádza v hodinách. A všeobecne sa dá povedať, že čím dlhšia doba akcieschopnosti, tým lepšie pre vás. Na jedno nabitie tak zvládnete aj niekoľko nahánok. Najlepšie modely vám môžu ponúknuť až 40 hodín na jedno nabitie.

Výcvikové stimuly
Niektoré GPS obojky je možné využívať ako na určovanie polohy, tak na výcvik. Pomocou prijímača (ovládača) môžete dať psovi elektro-stimulačný impulz alebo akustický signál. Vďaka tomu GPS model zastane funkciu elektrického výcvikového obojku pre psov. Vopred si zistite, aké intenzity výbojov je možné na obojku nastaviť.

Hi-tech modely ponúkajú aj funkciu plotu. Psovi tak môžete vytýčiť priestor, kde sa má pohybovať. Po prekročení hraníc ho obojok akusticky upozorní, že sa má vrátiť. Ak chcete obojok čisto k tréningu poslušnosti, kúpte si elektrický výcvikový obojok. Ponúka viac špecializovaných funkcií a vyjde vás oveľa lacnejšie.

Vychytávky
Aj tu platí, že drobné detaily robia celok a spríjemnia vám používanie.

Niektoré GPS obojky je možné na diaľku rozsvietiť, psa tak uvidíte aj v horších svetelných podmienkach.
Užitočnou vychytávkou je aj detekcia státia, pokiaľ sa pes nehýbe, obojok vás o tom informuje, rýchlo sa dozviete, že pes dostihol korisť, alebo je zranený a potrebuje vašu pomoc.
Pútko na uchytenie na opasok alebo zavesenie na krk vám uvoľní ruky
Sledovanie viacerých psov naraz. Pokiaľ si k prijímaču zaobstaráte ďalšie GPS obojky, uvidíte na jednom zariadení až 13 psov.


Prepojenie s mobilom
Niektoré GPS obojky ponúkajú možnosť prepojenia s mobilom pomocou aplikácie. Pokiaľ to neumožňujú, musíte sa uspokojiť so sledovaním a ovládaním cez priložený prijímač. Vopred si zistite, či je aplikácia kompatibilná s operačným systémom vášho mobilu.

Akú značku GPS obojku zvoliť
Najpredávanejšie značky GPS obojkov na trhu sú Garmin, Dogtra, DogTrace a Tracker. GPS obojky Garmin sú vďaka hodinkám tejto značky považované za špičku, ale majú svoje muchy. Používajú vlastné mapy, ktoré nie sú tak aktuálne ako Google mapy využívané inými výrobcami, a nové mapy si musíte prikupovať.

Najlepším variantom (cena: výkon) sú modely českej značky DogTrace, ktoré kombinujú výcvikové a GPS funkcie. Absolútnou špičkou je GPS obojok DogTrace GPS X30T. Pracuje spoľahlivo a ponúka množstvo vychytávok.

Potrebujete poradiť s výberom?

Náš tím odborníkov je pripravený vám s výberom pomoci.

V rámci tohto sortimentu vám najlepšie poradia:

+420 723 320 718
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Alebo nám napíšte e-mail:

Matěj Náhlý
Matěj Náhlý
Sme tím odborníkov
Sme tím odborníkov

s dlhoročnou praxou v obore

Autorizovaný predajca
Autorizovaný predajca

značiek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a ďalšie.

Široký sortiment
Široký sortiment

potrieb pre poľovníkov od A do Z

Kamenná predajňa
Kamenná predajňa

s predajnou plochou väčšou ako 400 m2