Vyhledávání
Váš košík je úplne prázdny…

Nový ďalekohľad s diaľkomerom Leica Geovid PRO - recenzie - prvé dojmy

V lete roku 2022 prichádza do predaja nový ďalekohľad so vstavaným diaľkomerom od firmy Leica. Konkrétne sa jedná o model Leica Geovid Pro 10x32. Prvý ďalekohľad z prémiovej triedy ďalekohľadov so vstavaným diaľkomerom v takom malom rozmere as objektívmi s priemerom 32. Najprv je tiež u tohto modelu systém navedenia strelca na posledné merané body pomocou mapy alebo kompasu. Tento systém je novinkou v tomto segmente, kedy ho ako prvá na trh uviedla konkurenčná značka Swarovski pod názvom „Tracking Asistent“. V prípade ďalekohľadu Leica je systém pomenovaný LPT (LeicaProTrack). Vzhľadom na našu úzku spoluprácu s firmou Leica sme mali možnosť ako jedni z prvých tento ďalekohľad dôkladne otestovať a taktiež ho priviesť Vám, našim klientom, do predaja.

Rozbalenie a prvé dojmy
Po otvorení klasickej striebornej krabice, ktorá je pre tovar Leica typická, nájdeme klasické usporiadanie aj vybavenie ako pri všetkých modeloch Geovid. Teda základný multijazyčný návod, kvalitný neoprénový popruh na zavesenie na krk, batériu CR2, gumové kryty pre objektívy aj okuláre a kľúč pre ľahké otvorenie krytky batérie. Ďalej je v krabici kvalitný prešívaný obal na prenášanie či prevoz ďalekohľadu a vo vnútri konečne nájdeme dlho očakávaný ďalekohľad Leica Geovid Pro 10x32. Hneď ako ho vytiahneme z obalu viem, že toto bude ďalší špičkový stroj od tohto nemeckého výrobcu. Veľkosť ďalekohľadu je totiž úplne ideálna, ergonómia a kompaktný rozmer je to, čo Vás nadchne ako prvé, a to ešte skôr ako sa cez ďalekohľad vôbec pozriete. Čas, kedy väčšina poľovníkov nosila do lesa ďalekohľady s úžasnou svetelnosťou, ale obrovskými rozmermi a váhou v prevedení 8x56 je dávno preč. Teraz v čase nočných videní a termovízií je veľký ďalekohľad na obtiaž. Leica Geovid Pro 10x32 presne vystihla aktuálne potreby lovcov a svojím spracovaním, veľkosťou a ergonómiou presne napĺňa moje očakávania ďalekohľadu na rok 2022 v tej najvyššej triede.

Beriem ďalekohľad do rúk, do chlapskej ruky, aj väčší, padne bez najmenších problémov. Ergonómia spojenia ďalekohľadu pomocou dvoch mostov je rovnaká ako pri predchádzajúcich modeloch Geovid a pasuje perfektne. Obe tlačidlá pre ovládanie vstavaného diaľkomeru mám akurát na dosah, nemusím prsty ani naťahovať ani krčiť. Tu dizajnéri odviedli dobrú prácu. Ďalšou vecou, ktorú automaticky skúšam pri každom ďalekohľade je vysúvanie očníc pre pozorovanie s okuliarmi alebo bez. Tu som očakával obvyklú kvalitu známu pre ďalekohľady Leica. Avšak som bol prekvapený a to veľmi milo, že aj tu našli technici priestor na zlepšenie. Očnice idú krásne stuha bez kývania a je možné ich vysunúť do niekoľkých pozícií, kde zotrvávajú bez najmenšej vôle! Ďalšie milé prekvapenie, a to som sa cez ďalekohľad ešte nepozeral.

Pozorovanie, meranie diaľkomerom a zoznamovanie sa s novými funkciami
Po prvom obhliadnutí kompaktného tvaru ďalekohľadu je čas vyskúšať optické vlastnosti a poriadne otestovať laserový diaľkomer. Čo povedať ku kvalite obrazu...spĺňa presne to, čo človek v tejto cenovej hladine očakáva, to je čistý, ostrý a jasný obraz, a to vrátane úplných okrajov pozorovanej výseče. Prekvapilo ma, že zorné pole pri novom menšom modeli je rovnaké ako pri modeli Geovid 10x42, tabuľkovo je dokonca ešte o meter väčší, čo samozrejme nespoznáte. Pozorovanie je komfortné, rozstupy očníc idú dobre nastaviť s dostatočným rozsahom na obe strany. Čo mi veľmi vyhovuje je nastavovanie dioptrii, na jednom okulári nastavujete dioptrie pre pozorovanie a na druhom pre displej, ktorý zobrazuje výsledky merania laserovým diaľkomerom. Stredové ostrenie ide ľahko a presne, som schopný obraz dokonale zaostriť po celej ploche pozorovanej oblasti a vzdialenosti. V letnom období si ďalekohľad proti lacnejším ďalekohľadom dobre poradí aj ľahkou miražou (tetelením teplého vzduchu), to je poznať predovšetkým pri pozorovaní na väčšie vzdialenosti, kedy je možné obraz dobre zaostriť aj prečítať.

Meranie laserovým diaľkomerom - základné ovládanie je zhodné s predchádzajúcim radom Geovid. Meranie do 1000 metra je nekompromisne presné a rýchle, bod na umiestnenie merania je zreteľný. V letnom období pri plnom slnku je trošku problém s čítaním výsledku a preto ihneď nastavujem silu osvetlenia displeja na maximálnu hodnotu 5. Akonáhle zájde slnko alebo pozorujem v tieni je hodnota osvetlenia 5 príliš a veľmi prekrýva cieľ, vraciam teda hodnotu osvetlenia na úroveň 3, u ktoré zostávam. V prípade, že meriam na priamom slnku, zobrazený výsledok presunu posunutím ďalekohľadu na tmavšie pozadie a je možné ho čítať bez problémov. Pri meraní od 1500 m do 2500 m sa už bežne stáva, že je meranie bez výsledku, je potrebné presnejšie a kvalitnejšie zamerať cieľ. Ideálne sú rovné kolmé plochy ako steny domov alebo steny lesa. Najvzdialenejší objekt ktorý sa mi podarilo opakovane zamerať bol vo vzdialenosti 2210 metrov. Meranie objektov od 1500 m ďalej už vykazuje určitú odchýlku. Pri meraní domu vo vzdialenosti cca 1800 m boli opakovane výsledky: 1802 m, 1810 m, 1805 m a 1801 m. Ďalekohľad bol zafixovaný, bez pohybu. Avšak ruku na srdce, pre 99.9% užívateľov týchto zariadení je daná odchýlka bezpredmetná a výkon diaľkomeru je úctyhodný. V prípade merania stromu vo vzdialenosti cca 160 metrov, kde môžu robiť problém vetvy a olistenie boli výsledky 157.6 m, 157.8 m, 157.6 m, 157.6 m. Možná odchýlka teda bola 0,1 m, čo považujem za ideálny výsledok. Všeobecne sa dá povedať, že meranie je jednoduché, rýchle a užívateľov baví, pri každodennom používaní Vás meranie neodradí, a skúšate zamerať každú zver, prípadne záchytné body vo vašom revíre. Skúsmo odhadujete vzdialenosti a svoje odhady kontrolujete podľa laserového diaľkomeru. Občas sa pristihnem, že meriam častejšie a viac, než by som si myslel.

Oi. čím dlhšie testujem a používam ďalekohľad Geovid Pro 10x32, tým ďalej viac oceňujem jeho kompaktnú veľkosť. Nikde neprekáža, nie je ťažký - že kompaktné rozmery ocením sem tušil, ale že to bude taký rozdiel...

Párovanie s telefónom, LeicaProTrack, balistika a ostatné superfunkcie
Pokiaľ má ďalekohľad tohto typu splniť moje očakávania, predpokladám, že ovládanie bude jednoduché a intuitívne. Intuitívne znamená, že sa do toho púšťam bez otvorenia návodu :). Pri každom stlačení merania sa na displeji ďalekohľadu zobrazuje logo bluetooth, spúšťam teda nainštalovanú aplikáciu Leica Ballistic, ktorú som vymenil za starší typ aplikácie Leica Hunting. Zadám párovanie diaľkomeru a ihneď párujem s Ďalekohľadom Leica Govid Pro 10x32. Aplikácia je zatiaľ len v angličtine a nemčine, čo môže byť pre niektorých používateľov trošku problém. Pokračujem krok za krokom, tzn. vytváram strelecký profil mojej zbrane. Zadávam pre jednoduchosť z továrenských dát výrobcov streliva. A hľa, databáza svetoznámeho balistického programu Applied Ballistic nepozná Hornady 308 Win Interlock 220 gr. Našťastie je možné databázu prepnúť na dáta od firmy Leica, ktorá už moje strelivo pozná. Upravujem dáta o úsťovej rýchlosti podľa skutočnosti a tiež vzdialenosti medzi osou hlavne a osou puškohľadu. Profil uložený a prehraný do ďalekohľadu. Jediný zádrhel, alebo skôr prekvapenie, bolo v značení jednotiek pri balistických tabulkách. V nastavení profilu je možné voliť medzi MRAD(MILS), MOA, 1 cm kľučiek na 100m alebo CM. Podľa vybraného, ďalekohľad aj aplikácia potom zobrazuje potrebné dáta. Napr. pri voľbe 1cm/100 kľučiek ukazuje koľko kľučku je potrebné urobiť na zmeranú vzdialenosť. Pre jednoduchosť som zvolil CM, teda koľko centimetra je znos mojej strely v danej vzdialenosti. Tak, aby som jednoducho mohol porovnať so mnou nameranou balistikou. Teraz k zádrhelu, výsledok vyzerá nasledovne: 35U, 18U, 120U. Zo začiatku som tápal v tom, čo má značiť U a či máme všetko dobre nastavené. "U" značí Unit teda jednotka, výsledok je teda 35 jednotiek, musím však vedieť, aké mám nastavenie, či 35 kľučku alebo 35 cm. V tabuľke v mobile je to našťastie v hlavičke uvedené, v ďalekohľade však túto informáciu musím vedieť.

LeicaProTrack
Funkcia navádzania do miesta posledných meraní. Nová technológia pri ďalekohľadoch v tejto prémiovej triede. Funkcia by mala fungovať približne takto: Vidím srnce vo väčšej vzdialenosti ako prechádza pole s ovsom, oboznávam ho ďalekohľadom, meriam jeho polohu diaľkomerom. Srnec je lovný, mením ďalekohľad za guľovnicu, zamierim, strieľam. Srniec sa láme v ohni a zmizne niekde v poli s obilím. Vychutnávam si neopakovateľnú situáciu lovu, oddychujem a nechávam srncu čas, aby si sa rozlúčil so svojím už bývalým teritóriom. Beriem do ruky telefón av aplikácii Leica Ballistic spustím Leica Pro Track. Pomocou kompasu, alebo zobrazením na mape vyrážam k bodu, ktorý ďalekohľad v aplikácii označil ako posledný zmeraný bod. Nasledujem šípku kompasu, 30m, 20m, 10m a zrazu je srnec predo mnou. Zostal v ohni, tak ako sa mi podarilo zachytiť po výstrele v puškohľade. Prebiehajú všetky poľovnícke pocty a ja si vychutnávam túto dobrú trofej. Vďaka Leica Pro Track som nemusel domov pre loveckého psa, ale zhasnutého srnca som v neprehľadnom vysokom poli s ovsom našiel sám, bez pomoci kolegov alebo psa, ktorý ma čaká doma.

Koniec príbehu - teraz realita :) Na túto funkciu som sa veľmi tešil teda hneď po vyskúšaní diaľkomera skúšam LPT v praxi. Zameriam na budovu, aby som mohol kvalitu merania pekne porovnať v mapách. Meriam, spúšťam službu LPT a vyskakuje hláška, nastavte kalibráciu kompasu vo vašom zariadení. Idem na to, pomocou obrázkového návodu a sprievodného anglického textu pohybujem s ďalekohľadom do všetkých možných strán, ako mi ukazuje krátky návod v aplikácii. Ďalší krok, pohybujte 3x v smere opisujúcom osmičku, tu trochu tápem, použijem teda systém, ktorý poznám od iných prístrojov, kde je potrebné kalibrovať kompas. Po pohybovaní s ďalekohľadom snáď do všetkých rôznych smerov i svetových strán sa v aplikácii dostávam do ďalšieho kroku. Aplikácia upozorňuje, nech skontrolujem pripojenie bluetooth s ďalekohľadom. Vykonávam kontrolu a všetko vyzerá v poriadku. Navádzanie do cieľa však nie a nie fungovať. Po niekoľkých skúškach rôznych postupov začínam uvažovať o potupnej ceste s prečítaním návodu. No nič čas plynie nechávam to na ďalší deň. Ďalší deň po zapnutí aplikácie a spárovaní s ďalekohľadom kontrolujem nastavenia - vidím, že je možné vykonať dve aktualizácie. Aktualizácia komunikácie cez bluetooth a firmware ďalekohľadu. Vykonávam aktualizáciu a hneď vidím zlepšenie v plynulosti komunikácie ďalekohľadu s aplikáciou. Teraz je potrebné urobiť kalibráciu kompasu (asi po dvadsiatej), otvorí sa kompas, ale nemá žiadne údaje o meraní. Skúšam teda merať znovu už so zapnutým kompasom..... hurááá meranie zaznamenané a kompas začína navádzať k cieľu. Skúšam cieľ zobraziť na mape a tu vidím, že cieľ je zobrazený v zlom smere. Zle kalibrovaný kompas, teraz už viem, ako na to, vykonávam novú kalibráciu a testujem funkciu LPT na rôzne ciele a vzdialenosti.

Zhrnutie prvej skúsenosti s LeicaProTrack
Pokiaľ by Vám niekto ukázal ako na to a urobil Vás základným ovládaním (od toho sme tu pre Vás my :) ) tak je to v podstate ľahšie ako ovládať mikrovlnku. V prípade, že na to idete bez návodu tak ako my, čaká vás trošku strastiplná cesta. Leica si to asi uvedomuje, pretože niekoľko týždňov po našom testovaní vydáva sériu 12 inštruktážnych videí. K hodnoteniu samotnej funkcie LPT, po kvalitnej kalibrácii kompasu, ktorá je pre funkciu kľúčová, sa nám darilo presné navádzanie aj na vzdialenosti okolo 1500m (s presnosťou cca 15-20 metrov). V tých najpoužívanejších vzdialenostiach 200-500 metrov sa nám niekoľkokrát podarilo navádzanie presne na meranie bez stranovej chyby. Jediná chyba, pri ktorej veríme, že bude vyriešená softvérovou aktualizáciou, je tá, že pre navádzanie do cieľa musíme mať aktivovanú aplikáciu ešte pred vykonaním merania. Čo je v mnohých loveckých situáciách nemožné. Funkciu určite využijú lovci, ktorí lovia v horách v zložitom teréne, prípadne pri love v poliach a na väčšie vzdialenosti. Všeobecne by som túto funkciu v kategórii ďalekohľadov s diaľkomerom bral ako zaujímavú pridanú hodnotu.


Záverečné zhrnutie - Leica Geovid Pro 10x32
Tento ďalekohľad ma uchvátil predovšetkým svojimi rozmermi, takto kompaktný a napriek tomu vysoko výkonný denný ďalekohľad je presne to, čo v ponuke prémiových ďalekohľadov chýbalo. Ďalekohľad je na dĺžku dokonca menší ako môj mobilný telefón, čo mi pri danej kvalite a výkone príde skoro neuveriteľné. Veľkosť, ergonómia, váha, kvalita dodávaného príslušenstva (popruhy, krytky), spracovanie, dizajn, presnosť merania diaľkomeru a špičkový prístup ku koncovému užívateľovi, to sú za mňa tie najlepšie vlastnosti tohto ďalekohľadu Leica. Priestor na zlepšenie vidím v komunikácii ďalekohľadu s aplikáciou, prípadne ujasnenie zobrazovaných informácií na displeji ďalekohľadu. Nejedná sa o zlé vlastnosti, alebo nejaké chyby, len je táto oblasť prepojenia optického denného ďalekohľadu so smartfónmi príliš mladá, dostatočne neprebádaná. A tak je tu dostatok priestoru na vývoj a zlepšenie. Výhodou tejto oblasti je, že väčšina vylepšení je možné vykonať obyčajnou aktualizáciou softvéru mobilnej aplikácie alebo firmvéru ďalekohľadu. Bez ďalších investícií. Pokiaľ Vás zaujímajú ďalšie informácie o tomto ďalekohľade alebo o ďalekohľad máte záujem neváhajte nás kontaktovať.

Potrebujete poradiť s výberom?

Náš tím odborníkov je pripravený vám s výberom pomoci.

V rámci tohto sortimentu vám najlepšie poradia:

+420 724 240 827
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Alebo nám napíšte e-mail:

Aleš Náhlý
Aleš Náhlý
Sme tím odborníkov
Sme tím odborníkov

s dlhoročnou praxou v obore

Autorizovaný predajca
Autorizovaný predajca

značiek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a ďalšie.

Široký sortiment
Široký sortiment

potrieb pre poľovníkov od A do Z

Kamenná predajňa
Kamenná predajňa

s predajnou plochou väčšou ako 400 m2