Vyhledávání
Váš košík je úplne prázdny…

Poradíme, ako vybrať vhodný a kvalitný puškohľad.

Ako som sľúbil v predchádzajúcom článku o ďalekohľadoch, pokúsim sa vám dnes načrtnúť aspoň základné pravidlá, ako vybrať puškohľad. Tieto pravidlá sú o dosť náročnejšie ako pri ďalekohľadoch, pretože puškohľad je oveľa zložitejší optický prístroj ako ďalekohľad. Začneme základným rozdelením podľa využitia.

Nahánkové puškohľady
Sú puškohľady, ktoré sú vyrobené hlavne pre použitie na streľbu na pohyblivé ciele na kratšie vzdialenosti, maximálne do sto metrov a za dobrých svetelných podmienok. Vyznačujú sa malým alebo takmer žiadnym zväčšením obrazu a veľkým zorným poľom, ktoré je dôležité pre rýchle nájdenie pohybujúceho sa cieľa v puškohľade. Patria medzi ne puškohľady 1 - 4 x 22, 1 - 5 x 24, 1 - 6 x 24 a podobné.

Puškohľady na posed
Nie je to práve presné označenie, ale mám na mysli hlavne puškohľady s pevným zväčšením, ktoré sa donedávna využívali v celej poľovníckej a loveckej praxi. Majú väčšinou zväčšenie v rozmedzí 6 až 8 krát a priemer objektívu od 42 do 56 mm. Majú malé zorné pole, čo je limitujúce pri streľbe na pohyblivé ciele, ale väčšinou veľmi dobrú svetelnosť pre streľbu za zlých svetelných podmienok. Dajú sa použiť na streľbu do vzdialenosti okolo 200 metrov. Záleží samozrejme tiež na veľkosti cieľa a zručnosti strelca. Sú to puškohľady 7 x 50, 7 x 56, 8 x 56 a ďalšie im podobné.

Univerzálne puškohľady
Sú puškohľady s variabilným zväčšením. Ide o takzvaný optický zoom. Veľkosť priblíženia sa nastavuje mechanickým otáčaním na tubuse. Aký má puškohľad optický zoom, vypočítame jednoducho. Vydelíme najväčšie zväčšenie najmenším zväčšením. Napríklad puškohľad 3 – 12 x 50. Dvanásť delených tromi sú štyri. Puškohľad má štvornásobný optický zoom. Najčastejšie sa v súčasnej dobe vyrábajú puškohľady s optickým zoomom v rozsahu 3 až 8 krát. Čím je optický zoom vyšší, tým je puškohľad univerzálnejší. Preto sa tieto puškohľady dajú použiť od nahánky cez čakanú, až po streľbu na veľké vzdialenosti. Pri malom zväčšení majú veľké zorné pole, pri strednom zase dobrú svetelnosť v noci a pri veľkom zväčšení zase umožňujú streľbu na veľké vzdialenosti. Najbežnejšie puškohľady v tejto kategórii sú 2,5 – 10 x 50, 2 – 12 x 50, 3 – 12 x 56, 3 – 18 x 50, 2,8 – 20 x 56 a ďalšie.

Pokiaľ už máte jasno, ktorú kategóriu puškohľadu potrebujete, musíte vybrať konkrétny druh a výrobcu. Pri tomto výbere sa musíte zamerať na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré zásadne ovplyvňujú kvalitu výrobku. Sú to tieto:

  • tubus
  • optika
  • mechanika
  • paralaxa
  • zámerná osnova
  • ovládanie
  • cena

Tubus
Pri tubuse sa zameriame, aby bol vyrobený z jedného kusu kvalitného materiálu, najčastejšie duralu, hliníka a ich zliatin. Ďalej je dôležitý priemer tubusu v montážnej časti, medzi okulárom a objektívom. Dôležitý je aj samotný priemer objektívu. V montážnej časti sa v súčasnej dobe bežne vyrábajú tubusy s priemermi 25,4 mm, 30 mm a najnovšie aj 36 mm. Priemer tubusu má vplyv na svetelnosť puškohľadu, Jednoducho a logicky povedané, cez väčšiu rúrku prejde viac svetla. Priemer objektívu má vplyv na veľkosť zorného poľa a taktiež svetelnosť. Posledná podstatná vlastnosť tubusu je povrchová úprava. Musí byť odolná voči poveternostným vplyvom a oterom. Vhodnejšie je v tmavom a matnom prevedení, ktoré neodráža slnečné a mesačné svetlo.

Optika
Platia rovnaké pravidlá ako pri výbere ďalekohľadov. Prioritou je, aby všetky komponenty boli z optického skla. Najlepší výrobcovia používajú sklo od nemeckého výrobcu Schott. Podozrivé sú výrobky, ktoré sú výrazne ľahšie a lacnejšie ako puškohľady rovnakých parametrov od iných výrobcov. Zamerajte sa na ostrosť obrazu v okrajoch zorného poľa. Ďalej je dôležité, aby ste boli schopní nastaviť puškohľad tak, aby ste videli ostro zámernú osnovu aj cieľ naraz. Rovnako farby musia byť reálne. Samozrejmosťou je plnenie inertným plynom a vodotesnosť. Pre svetelnosť puškohľadu je najdôležitejšia čírosť skla a antireflexné vrstvy. Ich zloženie a nanášanie je veľmi časovo aj finančne náročné a každý renomovaný výrobca si tieto procedúry prísne stráži. Najkvalitnejšie puškohľady majú ešte ochranu vonkajších šošoviek proti poveternostným vplyvom. Ide o schopnosť rýchleho stekania vody. Malé kvapôčky sa spájajú vo veľké kvapky a rýchlo odtekajú aj s prípadnými malými nečistotami. Puškohľady s touto ochranou majú tzv. samočistiaci efekt Lotosového kvetu a sú pripravené na okamžité použitie aj v daždi.

Mechanika
Je jedna z hlavných vecí, ktoré určujú kvalitu puškohľadu. Mechanikou rozumieme rektifikačné točítka, ktoré pri puškohľade zaisťujú vertikálnu a horizontálnu zmenu polohy kríža pri nastreľovaní zbrane. Hlavne musí po nastrelení zbrane držať nástrel pri spätných rázoch po výstrele a pri otrasoch. Posúvanie zámernej osnovy sa vykonáva klikaním (otáčaním točítok) a výrobcovia ho v súčasnej dobe vyrábajú v dvoch prevedeniach. Otočením točítka o jeden klik sa osnova posunie v sto metroch o jeden centimeter, alebo o 1/4MOA alebo 7mm. Pre Európanov je samozrejme prirodzenejšie čo klik to centimeter, avšak nie je podstatné o koľko sa osnova pri kľuke posunie, ale aby sa posunula zakaždým a vždy o rovnaký kus. Často sa mi stáva pri nastreľovaní zbraní, že posúvam osnovu za ranou, kliknem o tri kľučky vystrelím a nástrel sa nezmení, kliknem o ďalšie tri kľučky vystrelím a som o kus za ranou. Osnova reaguje skokovo, a nie plynulo ako by mala. Častý problém nekvalitnej a nepresnej mechaniky nielen lacných puškohľadov. U takýchto puškohľadov sa veľmi často stáva, že nedrží nástrel a stačí aj malé kliknutie a "strieľa za roh!" Tieto vady sú tiež najčastejšou príčinou reklamácií. Napriek tomu, že sa iba pohľadom nedá zistiť či je mechanika kvalitná, môžeme sa zamerať na niektoré veci, ktoré nám veľa napovedia. Je veľmi nepraktické, keď musíme na klikanie používať akékoľvek náradie, mince a podobne. Predstavte si, že nastreľujete puškohľad a jednou rukou sa snažíte držať zbraň, aby sa nepohla. Pozeráte sa do puškoledu av druhej ruke držíte skrutkovač a otáčate rektifikáciou. Skrutkovač vám zakaždým vyjde z drážky a vy sa musíte pozrieť, aby ste ho znova zasadili. O počítaní kliknutí sa ani nesnažte, prakticky nereálne. Preto, otáčanie rektifikácií musí ísť jednoducho rukou. Jednotlivé kľučky musia byť jasne zreteľné a najlepšie aj počuteľné, tak aby sme vždy boli schopní jednoducho spočítať o koľko kliknutí sme osnovu posunuli. Pri kúpe puškohľadu odskrutkujte krytky rektifikácie a vyskúšajte chod točidiel na obe strany až po doraz a späť. Pri akomkoľvek zasekávaní alebo nepravidelnom chode rektifikácie, naozaj dobre zvážte kúpu tohto puškohľadu !!!


Paralaxa
Paralaxa je mechanické nastavení optického systému puškohledu, jehož korekce nám dopomáhá k tomu, že cíl vidíme zaostřený v jakékoli vzdálenosti. Binokulární dalekohledy mají téměř všechny zaostřování na různé vzdálenosti, což u puškohledů chybí. Zjednodušeně se dá říct, že korekce paralaxy nám toto zaostření umožňuje. Ve skutečnosti je chyba paralaxy jenom naše chyba, že se do puškohledu díváme trochu mimo osu.Určitě jste si všimli, že pokud se naše oko odchýlí od osy puškohledu, tak se nám opticky začne kříž záměrné osnovy pohybovat kolem cíle. Je to dáno tím, že cíl není ve stejné ohniskové rovině. Tedy oko, záměrná osnova a cíl nejsou v přímce. Tento jev se nám, ale projeví pouze tehdy pokud se díváme na cíl, který je dál nebo blíž než je paralaxa na puškohledu nastavena. U většiny puškohledů které nemají korekci paralaxy je paralaxa seřízená na vzdálenost 100 metrů. Chyba paralaxy není pro loveckou střelbu nic limitujícího, protože je velmi malá. V případě, že budeme mít puškohled s paralaxou seřízenou na 100 metrů a budeme střílet na 300 metrů je maximální chyba paralaxy 5 cm. Samozřejmě, že při střelbě na ještě větší vzdálenosti je třeba s chybou paralaxy počítat a pořídit si puškohled s regulací paralaxy. Pomocí točítka regulace paralaxy se dá také přibližně odhadovat vzdálenost. Podmínkou, ale je aby na točítku byly vzdálenosti vyraženy. Zamíříme na cíl a otáčíme paralaxou tak, až vidíme cíl nejlépe zaostřený. Poté se podíváme na točítko a zjistíme přibližně v jaké vzdálenosti cíl je. Na závěr k paralaxe. Myslím, že lovec, myslivec který běžně loví do vzdálenosti 250 metrů se paralaxou nemusí vůbec zabývat a puškohled s regulací paralaxy nepotřebuje. Naopak pro toho, kdo se střelbou na velké vzdálenosti zabývá je regulace paralaxy nutností.

Ďalej sa musím zmieniť ešte o balistickej vežičke, ktorá tiež patrí do mechaniky puškohľadu. Kvalitné puškohľady s veľkým zväčšením vhodné na streľbu na veľké vzdialenosti by mali byť vybavené balistickou vežou. Tá umožňuje rýchle výškové prenastavenie osnovy podľa vzdialenosti, v ktorej sa nachádza cieľ. Balistická veža je prakticky rovnaká ako klasické výškové rektifikačné točítko. Nemá ale krytku a je vybavené stupnicou podľa ktorej jednoducho otočíme na vzdialenosť v ktorej je cieľ. Pretože puškohľady sú namontované na zbraniach rôznych kalibrov a strieľa sa rôznymi nábojmi, je balistika zakaždým iná, preto sú balistické veže vybavené vymeniteľnými krúžkami alebo nalepovacími páskami z rôznymi balistickými krivkami podľa kalibrov a streliva. Je nutné vybrať správny krúžok alebo nálepku podľa balistickej tabuľky používaného náboja a ten nainštalovať do vežičky. Následne všetko funguje jednoducho. Nastrelíme guľovnicu na sto metrov. Nasadíme balistickú vežičku tak, aby proti odrážke na tubuse puškohľadu bolo číslo sto a zaaretujeme. Potom už jednoducho otáčame vežičkou na hodnoty vzdialenosti v ktorej je cieľ. Ešte je dôležité podotknúť, že pokiaľ chceme spoľahlivo používať balistickú vežičku musíme mať so sebou vždy diaľkomer pre presné zmeranie vzdialenosti. Balistická veža je výborným pomocníkom pre streľbu na veľké vzdialenosti, ale pokiaľ vieme, že nebudeme z akéhokoľvek dôvodu strieľať na väčšie vzdialenosti ako 200 metrov, pokojne sa bez balistickej veže zaobídeme.

Zámerná osnova
Pre mne jedna z podstatných vecí pri výbere puškohľadu. Ani tak nezáleží aký tvar alebo druh vyberiete. Ale myslím si, že v dnešnej dobe by mala byť umiestnená v druhej ohniskovej rovine, aby sa pri približovaní nezväčšovala a určite osvetlená. A osvetlená musí byť tak aby pri použití za snehu a slniečka bola dostatočne vidieť a naopak v noci nás nesmie oslňovať, aby sme za svetelným bodom toho diviaka dobre videli. Ideálna je plynulá regulácia osvetlenia, ale musí naozaj začínať od nuly. Pokiaľ je regulácia v krokoch musí byť prvý krok taký, že ho slabo uvidíme iba keď objektív puškohľadu zakryjeme rukou a posledný tak silný, že ho uvidíme aj proti slnku. Ďalšia vec na ktorú sa musíme zamerať je ostrosť okrajov svetelného bodu. Nesmie to byť rozmazaný fľak nepravidelného tvaru. Dôležitá je aj veľkosť svetelného bodu. V tomto ohľade sa výrobcovia naozaj dosť líšia. Pri zväčšení 6x sa veľkosť svetelného bodu v sto metroch pohybuje od 5,6 mm po 12 cm a to hovorím iba o renomovaných výrobkoch. Je sakra rozdiel zamieriť na 100 metrov na líšku a bodom prekryť korunovú mincu alebo pivnú tácku. Preto preferujem čo najmenší svetelný bod ktorý umožňuje streľbu na väčšiu vzdialenosť na menšie ciele av noci toľko neoslňuje. Pre predstavu vám napíšem ako sa vyrába najmenší svetelný bod, ktorý je v súčasnej dobe na trhu. Svetlovodné vlákno, ktoré je sto krát tenšie ako ľudský vlas sa zreže pod uhlom 45 stupňov a na túto plôšku svieti osvetľovacia jednotka. Nechápem ako je niečo také možné, ale je to tak. Veľký svetelný bod môže byť výhodou iba pri nahánkových puškohľadoch s ktorými sa strieľa vo dne a na krátke vzdialenosti. Ďalej je výhodou keď sa svetelný bod vie sám po nejakej dobe nečinnosti sám vypnúť, alebo sa vypína automaticky pri zvislej polohe zbrane, šetrí to baterku a vyhneme sa situácii kedy na posede zistíme, že sme minule zabudli vypnúť svetelný bod a baterka je vybitá. Ešte upozornenie na batériu ktorá sa používa pre napájanie, musí byť bežne dostupná, čo u niektorých puškohľadov dovážaných zo zámoria býva niekedy problém.

Ovládanie
Ovládanie puškohľadu musí byť jednoduché a intuitívne. Uvedomme si, že v jednej ruke budeme držať pomerne ťažkú zbraň a druhou rukou budeme ovládať puškohľad. Takže všetko musí byť v dosahu, jednoduché a ovládateľné v tme a prípadne aj v rukaviciach. Pri puškohľadoch s variabilným zväčšením by mal mať prstenec na približovanie nejaké vyvýšenie, tak aby sme aj v tme podľa hmatu spoznali aké priblíženie máme nastavené. Praktické je keď stredné hodnoty priblíženia sú hore uprostred. Určitú rolu môže hrať aj či je užívateľ pravák alebo ľavák. Ideálne je si všetko vyskúšať keď je puškohľad namontovaný na zbrani. Pred kúpou puškohľadu vyskúšajte zaostrovanie aj približovanie všetko od krajnej po krajnú polohu. Chod musí byť plynulý po celej dĺžke a primerane tuhý aby sa nastavené hodnoty samy nemenili napríklad pri chôdzi. To isté platí aj o zapínaní a vypínaní svetelného bodu. Pokiaľ má svetelný bod plynulú reguláciu, mal by si po vypnutí pamätať posledné nastavenie a pri ďalšom zapnutí sa rozsvietiť s rovnakou intenzitou.

Cena
Ak som pri ďalekohľadoch písal, že hraničná hodnota pre kvalitu je 400€ pri puškohľadoch to platí určite tiež. Je prakticky nemožné vyrobiť puškohľad s kvalitnou optikou presnou a spoľahlivou mechanikou pod túto cenu. A to mám na mysli puškohľady s pevným zväčšením. U variabilných puškohľadov je treba počítať s cenou ešte o 50-100 € vyššie aby sme mali nejaké záruky spoľahlivosti. Naozaj kvalitné puškohľady sú nad 800 € a špičková kvalita nad 1200€. Samozrejme záleží aj na užívateľovi čo od puškohľadu očakáva. Pokiaľ budeme chcieť špičkový univerzálny puškohľad z veľkým rozsahom zväčšenia (optický zoom šesť a vyšší), nastaviteľnou paralaxou, so svetelným bodom, s plynulou reguláciou, s balistickou vežou a optikou prémiovej kvality tak sa pod 2000€ dostaneme len ťažko.


Shrnutí

Pokud se budete držet alespoň základních pravidel zde popsaných, zvolíte některou s tradičních značek u kterých je známá spolehlivost a kvalita, určitě neuděláte chybu. Nejdůležitější je se rozhodnout co od puškohledu budeme očekávat. Pokud víme, že s touto zbraní budeme chodit pouze na naháňky určitě zvolme naháňkový puškohled. Pokud chceme univerzální zbraň musíme mít puškohled s variabílním zvětšením s velkým rozsahem. Pokud víme, že po setmění nasadíme na puškohled noční vidění, nepotřebujeme objektiv 56mm, ale stačí nám padesátka, která je lehčí a tolik nepřekáží. Na závěr ještě jedna zásadní věc a tou je montáž puškohledu. Tady nemůžeme hledat kompromis, vždy se musí jednat o ocelovou montáž. Žádně kombinace dural / ocel nebo dokonce jenom dural. Toto si můžeme dovolit maximálně na malorážku.

Prajem šťastnú ruku pri výbere puškohľadu.

 
Potrebujete poradiť s výberom?

Náš tím odborníkov je pripravený vám s výberom pomoci.

V rámci tohto sortimentu vám najlepšie poradia:

+420 724 240 827
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Alebo nám napíšte e-mail:

Aleš Náhlý
Aleš Náhlý
Sme tím odborníkov
Sme tím odborníkov

s dlhoročnou praxou v obore

Autorizovaný predajca
Autorizovaný predajca

značiek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a ďalšie.

Široký sortiment
Široký sortiment

potrieb pre poľovníkov od A do Z

Kamenná predajňa
Kamenná predajňa

s predajnou plochou väčšou ako 400 m2