Prihlásiť | Registrovať

0,00

Náš Český eshop

Fulltextové vyhľadávanie:

Otváracia doba predajne:
Po-Pi 8:30 - 16:30 hod.

Predajňa:
Radniční náměstí 30,
739 34 Šenov Czech republic

Kontaktné osoby:
Aleš Náhly
Tel .: (+420) 724 240 827
Renáta Náhla
Tel .: (+420) 792 337 971
Matěj Náhly
Tel .: (+420) 723 320 718
Objednávky
Tel.: (+420) 606 591 877


Fakturačná adresa:
VIA VENANDI s.r.o.
Okružní 153, 739 34 Šenov
Czech Republic
Tel .: 724 240 827

IČO: 06984622
DIČ: CZ06984622

E-mail: e-myslivost@email.cz
www.e-polovnictvo.sk

Poradíme, ako vybrať vhodný a kvalitný puškohľad.

Ako som sľúbil v predchádzajúcom článku o ďalekohľadoch, pokúsim sa vám dnes načrtnúť aspoň základné pravidlá, ako vybrať puškohľad.
Tieto pravidlá sú o dosť náročnejšie ako u ďalekohľadov, pretože puškohľad je oveľa zložitejšie optický prístroj ako ďalekohľad. Začneme základným rozdelením podľa využitia.Naháňkové puškohľady
Sú puškohľady, ktoré sú vyrobené hlavne pre použitie na streľbu na pohyblivé ciele na kratšie vzdialenosti, maximálne do sto metrov a za dobrých svetelných podmienok. Vyznačujú sa malým alebo takmer žiadnym zväčšením obrazu a veľkým zorným poľom, ktoré je dôležité pre rýchle nájdenie pohybujúceho sa cieľa v puškohľadu. Patrí medzi ne puškohľady 1-4x 22, 1-5x24, 1-6x24 a podobné.Puškohľady na posed
Nie je to práve presné označenie, ale mám na mysli hlavne puškohľady s pevným zväčšením, ktoré sa donedávna využívali v celej poľovníckej a lovecké praxi. Majú väcšinou zväčšenie v rozmedzí 6 až 8 krát a priemer objektívu od 42 do 56 mm. Majú malé zorné pole, čo je limitujúci pri streľbe na pohyblivé ciele, ale väčšinou veľmi dobrú svetelnosť pre streľbu za zlých svetelných podmienok. Dajú sa použiť pre streľbu do vzdialenosti okolo 200 metrov. Záleží samozrejme taky na veľkosti ciele a zručnosti strelca. Sú to puškohľady 7x50, 7x56, 8x56 a ďalšie im podobné.Univerzálné puškohľady
Sú puškohľady s variabilným zväčšením. Ide o takzvaný optický zoom. Veľkosť priblíženie sa nastavuje mechanickým otáčaním na tubuse. Aký má puškohľad optický zoom, vypočítame jednoducho. Vydelíme najväčšie zväčšenie najmenším zväčšením. Napríklad puškohľad 3-12x50. Dvanásť vydelia tromi sú štyri. Puškohľad má štvornásobný optický zoom. Najčastejšie sa v súčasnosti vyrábajú puškohľady s optickým zoomom v rozsahu 3 až 8 krát. Čím je optický zoom vyššia, tým je puškohľad univerzálnejšie. Preto sa tieto puškohľady dajú použiť od naháňky cez poľovanie na posedu, až po streľbu na veľké vzdialenosti. Pri malom zväčšení majú veľké zorné pole, pri strednom zase dobrú svetelnosť v noci a pri veľkom zväčšení zase umožňujú streľbu na veľké vzdialenosti. Najbežnejšie puškohľady v tejto kategórii sú 2,5-10x50, 2-12x50, 3-12x56, 3-18x50, 2,8-20x56 a ďalšie.

Pokiaľ už máte jasno, ktorú kategóriu puškohľadu potrebujete, musíte vybrať konkrétny druh a výrobcu. Pri tomto výbere sa musíte zamerať na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré zásadne ovplyvňujú kvalitu výrobku. Sú to tieto:
  • tubus
  • optika
  • mechanika
  • paralaxa
  • zámerná osnova
  • ovládanie
  • cena

Tubus
U tubusu sa zameriame, aby bol vyrobený z jedného kusu kvalitného materiálu, najčastejšie duralu, hliníka a ich zliatin. Ďalej je dôležitý priemer tubusu v montážnej časti, medzi okulárom a objektívom. Dôležitý je tiež samotný priemer objektívu. V montážnej časti sa v súčasnosti bežne vyrábajú tubusy s priemermi 25,4 mm, 30 mm a novo aj 36 mm. Priemer tubusu má vplyv na svetelnosť puškohľadu, Jednoducho a logicky povedané, cez väčšie rúrku prejde viac svetla. Priemer objektívu má vplyv na veľkosť zorného poľa a tiež svetelnosť. Posledné podstatná vlastnosť tubusu je povrchová úprava. Musí byť odolná voči poveternostným vplyvom a treniu. Vhodnejšie je v tmavom a matnom prevedení, ktoré neodráža slnečné a mesačné svetlo.

Optika
Platia rovnaké pravidlá ako pri výbere ďalekohľadov. Prioritou je, aby všetky komponenty boli z optického skla. Najlepší výrobcovia používajú sklo od nemeckého výrobcu Schott. Podozrivé sú výrobky, ktoré sú výrazne ľahšie a lacnejšie ako puškohľady rovnakých parametrov od iných výrobcov. Zamerajte sa na ostrosť obrazu v okrajoch zorného poľa. Ďalej je dôležité, aby ste boli schopní nastaviť puškohľad tak, aby ste videli ostro zámernou osnovu aj cieľ naraz. Taktiež farby musia byť reálne. Samozrejmosťou je plnenie inertným plynom a vodotesnosť. Pre svetelnosť puškohľadu je najdôležitejšie čírosť skla a antireflexné vrstvy. Ich zloženie a nanášanie je veľmi časovo aj finančne náročné a každý renomovaný výrobca si tieto procedúry prísne stráži. Najkvalitnejšie puškohľady majú ešte ochranu vonkajších šošoviek proti poveternostným vplyvom. Ide o schopnosť rýchleho stekania vody. Malé kvapôčky sa spájajú vo veľkej kvapky a rýchlo odtekajú aj s prípadnými malými nečistotami. Puškohľady s touto ochranou majú tzv. Samočistiaci efekt lotosového kvetu a sú pripravené na okamžité použitie aj v daždi.

 


Mechanika
Je jedna z hlavných vecí, ktoré určujú kvalitu puškohľadu. Mechanikou rozumieme rektifikačné točidla, ktorá u puškohľadu zaisťujú vertikálne a horizontálne zmenu polohy kríža pri nastreľovanie zbrane. Hlavne musí po nastrelenie zbrane držať nástrel pri spätných rázoch po výstrele a pri otrasoch. Posúvanie zámernej osnovy sa vykonáva klikaním (otáčaním točítek) a výrobcovia ho v súčasnosti vyrábajú v dvoch prevedeniach. Otočením točidla o jeden klik sa osnova posunie v sto metroch o jeden centimeter, alebo o 1 / 4MOA tedy 7mm. Pre Európanov je samozrejme prirodzenejší čo klik to centimeter, však nie je podstatné o koľko sa osnova pri kliku posunie, ale aby sa posunula zakaždým a vždy o rovnaký kus. Často sa mi stáva pri nastreľovanie zbraní, že posúvam osnovu za ranou, kliknem o tri kliky vystrelím a nástrel sa nezmení, kliknem o ďalšie tri kliky vystrelím a som o kus za ranou. Osnova reaguje skokovo, a nie plynule ako by mala. Častý problém nekvalitné a nepresné mechaniky nielen lacných puškohľadov. U takýchto puškohľadov sa veľmi často stáva, že nedrží nástrel a stačí aj malé klepnutie a "strieľa za roh!" Tieto chyby sú tiež najčastejšou príčinou reklamácií. Hoci sa len pohľadom nedá zistiť či je mechanika kvalitná, môžeme sa zamerať na niektoré veci, ktoré nám veľa napovie. Je veľmi nepraktické, keď musíme pre klikanie používať akékoľvek náradie, mince a podobne. Predstavte si, že nastreľujú puškohľad a jednou rukou sa snažíte držať zbraň, aby sa nepohla. Pozeráte sa do puškoledu a v druhej ruke držíte skrutkovač a otáčate rektifikáciou. Skrutkovač vám zakaždým vyjde z drážky a vy sa musíte pozrieť, aby ste ho znovu zasadili. O počítanie kliknutí sa ani nesnažte, prakticky nereálne. Preto, otáčanie rektifikáciou musí ísť jednoducho rukou. Jednotlivé kliky musí byť jasne zreteľné a najlepšie aj počuteľné, tak aby sme vždy boli schopní jednoducho spočítať o koľko kliknutí sme osnovu posunuli. Pri kúpe puškohľadu odskrutkujte krytky rektifikácie a vyskúšajte chod točítek na obe strany až po doraz a späť. Pri akomkoľvek zasekávanie alebo nepravidelnom chode rektifikácie, naozaj dobre zvážte kúpu tohto puškohľadu !!!

Ďalej sa musím zmieniť ešte o balistickej vežičke, ktorá taky patrí do mechaniky puškohľadu. Kvalitné puškohľady s veľkým zväčšením vhodné pre streľbu na veľké vzdialenosti by mali byť vybavené balistickou veží. Tá umožňuje rýchle výškové prenastavenie osnovy podľa vzdialenosti, v ktorej sa nachádza cieľ. Balistická veža je prakticky rovnaká ako klasické výškové rektifikačné koliesko. Nemá ale krytku a je vybavené stupnicou podľa ktorej jednoducho otočíme na vzdialenosť v ktorej je cieľ. Pretože puškohľady sú namontované na zbraniach rôznych kalibrov a strieľa sa rôznymi nábojmi, je balistika zakaždým iná, preto sú balistické veže vybavené vymeniteľnými krúžkami alebo nalepovacími páskami z rôznymi balistickými krivkami podľa kalibrov a streliva. Je nutné vybrať správny krúžok alebo nálepku podľa balistickej tabuľky používaného náboja a ten nainštalovať do vežičky. Následne všetko funguje jednoducho. Nastřelíme guľovnicu na sto metrov. Nasadíme balistickú vežičku tak, aby proti zarážke na tubuse puškohľadu bolo číslo sto a zaaretujeme. Potom už jednoducho otáčame vežičkou na hodnoty vzdialenosti v ktorej je cieľ. Ešte je dôležité podotknúť, že ak chceme spoľahlivo používať balistickú vežičku musíme mať sebou vždy diaľkomer pre presné zmeranie vzdialenosti. Balistická veža je výborným pomocníkom pre streľbu na veľké vzdialenosti, ale ak vieme, že nebudeme z akéhokoľvek dôvodu strieľať na väčšie vzdialenosti ako 200 metrov, pokojne sa bez balistické veže zaobídeme.
                    


Paralaxa
Paralaxa je mechanické nastavenie optického systému puškohľadu, ktorého korekcia nám dopomáha k tomu, že cieľ vidíme zaostrený v akejkoľvek vzdialenosti. Binokulárne ďalekohľady majú takmer všetky zaostrovanie na rôzne vzdialenosti, čo u puškohľadov chýba. Zjednodušene sa dá povedať, že korekcia paralaxy nám toto zaostrenie umožňuje. V skutočnosti je chyba paralaxy len naša chyba, že sa do puškohľadu pozeráme trochu mimo osu.Určitě ste si všimli, že ak sa naše oko odchýli od osi puškohľadu, tak sa nám opticky začne kríž zámernej osnovy pohybovať okolo ciele. Je to dané tým, že cieľ nie je v rovnakej ohniskovej rovine. Teda oko, zámerná osnova a cieľ nie sú v priamke. Tento jav sa nám, ale prejaví len vtedy ak sa pozeráme na cieľ, ktorý je ďalej alebo bližšie než je paralaxa na puškohľadu nastavená. U väčšiny puškohľadov ktoré nemajú korekciu paralaxy je paralaxa nastavená na vzdialenosť 100 metrov. Chyba paralaxy nie je pre loveckú streľbu nič limitujúcej, pretože je veľmi malá. V prípade, že budeme mať puškohľad s paralaxou nastavenou na 100 metrov a budeme strieľať na 300 metrov je maximálna chyba paralaxy 5 cm. Samozrejme, že pri streľbe na ešte väčšie vzdialenosti je treba s chybou paralaxy počítať a zaobstarať si puškohľad s reguláciou paralaxy. Pomocou točidla regulácia paralaxy sa dá tiež približne odhadovať vzdialenosť. Podmienkou, ale je aby na točítkom boli vzdialenosti vyrazené. Zamierime na cieľ a otáčame paralaxou tak, až vidíme cieľ najlepšie zaostrený. Potom sa pozrieme na koliesko a zistíme približne v akej vzdialenosti cieľ je. Na záver k paralaxe. Myslím, že lovec, poľovník ktorý bežne lovia do vzdialenosti 250 metrov sa paralaxou nemusí vôbec zaoberať a puškohľad s reguláciou paralaxy nepotrebuje. Naopak pre toho, kto sa streľbou na veľké vzdialenosti zaoberá je regulácia paralaxy nutnosťou.

Zámerná osnova
Pre mne jedna z podstatných vecí pri výbere puškohľadu. Ani tak nezáleží aký tvar alebo druh vyberiete. Ale myslím si, že v dnešnej dobe by mala byť umiestnená v druhej ohniskovej rovine aby sa pri približovaní nezväčšovala a určite osvetlená. A osvetlená musí byť tak aby pri použití za snehu a slniečka bola dostatočne vidieť a naopak v noci nás nesmie oslňovať, aby sme za svetelným bodom toho diviaka dobre videli. Ideálne je plynulá regulácia osvetlenia, ale musí naozaj začínať od nuly. Ak je regulácia v krokoch musí byť prvý krok taký, že ho slabo uvidíme iba keď objektív puškohľadu zakryjeme dlaňou a posledný tak silný, že ho uvidíme aj proti slnku. Ďalšia vec na ktorú sa musíme zamerať je ostrosť okrajov svetelného bodu. Nesmie to byť rozmazaný fľak nepravidelného tvaru. Dôležitá je i veľkosť svetelného bodu. V tomto ohľade sa výrobcovia naozaj dosť líšia. Pri zväčšení 6x sa veľkosť svetelného bodu v sto metroch pohybuje od 5,6 mm po 12 cm a to hovorím iba o renomovaných výrobkoch. Je sakra rozdiel zamieriť na 100 metrov na líšku a bodom prekryť korunovú mincu alebo pivný tácek. Preto preferujem čo najmenší svetelný bod ktorý umožňuje streľbu na väčšiu vzdialenosť na menšie ciele a v noci toľko neoslňuje. Pre predstavu vám napíšem ako sa vyrába najmenší svetelný bod ktorý je v súčasnej dobe na trhu. Svetlovodné vlákno, ktoré je sto krát tenšie ako ľudský vlas sa zreže pod uhlom 45 stupňov a na túto plôšku svieti osvetľovacie jednotka. Nechápem ako je niečo také možné, ale je to tak. Veľký svetelný bod môže byť výhodou iba u naháňkových puškohľadov s ktorými sa strieľa vo dne a na krátke vzdialenosti. Ďalej je výhodou keď sa svetelný bod vie sám po nejakej dobe nečinnosti sám vypnúť, alebo sa vypína automaticky pri zvislej polohe zbrane, šetrí to baterku a vyhneme sa situácii kedy na posedu zistíme, že sme minule zabudli vypnúť svetelný bod a baterka je vybitá. Ešte upozornenie na batériu ktorá sa používa pre napájanie, musí byť bežne dostupná, čo u niektorých puškohľadov dovážaných zo zámoria býva niekedy problém.
Ovládanie
Ovládanie puškohľadu musí byť jednoduché a intuitívne. Uvedomme si, že v jednej ruke budeme držať pomerne ťažkú ​​zbraň a druhou rukou budeme ovládať puškohľad. Takže všetko musí byt v dosahu, jednoduché a ovládateľné v tme a prípadne aj v rukaviciach. U puškohľadov s variabilným zväčšením by mal mať prstenec pre približovanie nejaké vyvýšenie, tak aby sme aj v tme podľa hmatu poznali aké priblíženie máme nastavené. Praktické je keď stredné hodnoty priblíženia sú hore uprostred. Určitú rolu môže hrať aj či je používateľ pravák alebo ľavák. Ideálne je si všetko vyskúšať keď je puškohľad namontovaný na zbrani. Pred kúpu puškohľadu vyskúšajte zaostrovanie aj približovanie všetko od krajnej po krajnú polohu. Chod musí byť plynulý po celej dĺžke a primerane tuhý aby sa nastavené hodnoty samy nemenili napríklad pri chôdzi. To isté platí aj o zapínanie a vypínanie svetelného bodu. Pokiaľ má svetelný bod plynulú reguláciu, mal by si po vypnutí pamätať posledné nastavenie a prí ďalšom zapnutí sa rozsvietiť s rovnakou intenzitou.

Cena
Ak som pri ďalekohľadoch písal, že hraničná hodnota pre kvalitu je 370 € u puškohľadov to platí tieš. Je prakticky nemožné vyrobiť puškohľad s kvalitnou optikou presnou a spoľahlivou mechanikou pod túto cenu. A to mám na mysli puškohľady s pevným zväčšením. U variabilných puškohľadov je potrebné počítať s cenou ešte o 75-110 € vyššia aby sme mali nejaké záruky spoľahlivosti. Naozaj kvalitné puškohľady sú nad 740 € a špičková kvalita nad 1110 tisíc. Samozrejme záleží taky na užívateľovi čo od puškohľadu očakáva. Ak budeme chcieť špičkový univerzálny puškohľad z veľkým rozsahom zväčšenia (optický zoom šesť a vyšší), nastaviteľné paralaxou, so svetelným bodom, s plynulou reguláciou, s balistickou vežou a optikou prémiovej kvality tak sa pod 1850 € dostaneme len ťažko.

Zhrnutie
Ak sa budete držať aspoň základných pravidiel tu popísaných, zvolíte niektorú s tradičných značiek u ktorých je známa spoľahlivosť a kvalita, určite neurobíte chybu. Najdôležitejšie je sa rozhodnúť čo od puškohľadu budeme očakávať. Ak vieme, že s touto zbraňou budeme chodiť iba na naháňky určite zvoľme naháňkový puškohľad. Ak chceme univerzálna zbraň musíme mať puškohľad s variabilným zväčšením s veľkým rozsahom. Ak vieme, že po zotmení nasadíme na puškohľad nočné videnie, nepotrebujeme objektív 56mm, ale stačí nám päťdesiatka, ktorá je ľahšia a toľko neprekáža. Na záver ešte jedna zásadná vec a tou je montáž puškohľadu. Tu nemôžeme hľadať kompromis, vždy sa musí jednať o oceľovú montáž. Žiadnu kombináciu dural / oceľ alebo dokonca len dural. Toto si môžeme dovoliť maximálne na malorážka.


Prajem šťastnú ruku pri výbere puškohľadu a v prípade otázok ma kontaktujte na www.e-polovnictvo.sk alebo tel. +420724240827.
Aleš Náhlý.
 
Autor: Admin e-myslivost.cz | Počet prečítaní: 17665x

Prehľad ďalších článkov