Vyhledávání
Váš košík je úplne prázdny…

Test - Mobilného teleskopického posedu

Keď sa povie "mobilný posed" každý poľovník si predstaví určitú podobu prenosného posedu z ktorej možno pozorovať, loviť alebo fotiť zver v prírode. Určite sa Vám už stalo, že ste oboznali zaujímavú trofejovú zver a nikde v blízkosti sa nenachádzal žiadny posed alebo sedačka. Presne preto je vhodný mobilný posed, ktorý môžete postaviť ku každému ochozu zveri alebo na miesto kde sa daná zver vyskytuje. My sme sa rozhodli vybrať z našej ponuky, podľa nás ten najmobilnejší a trošku ho pre Vás otestovať. Ako sa hovorí, aby ste nemuseli kupovať zajaca vo vreci.

Hlavnými parametrami pre určenie "Najmobilnejšieho posedu" boli:

  1. Pomer veľkosti v rozloženom a zloženom stave.
  2. Zložitosť montáže a demontáže (počet použitého náradia)
  3. Váha a jednoduchosť prenosu
  4. Pohodlie, jednoduchosť lovu

Mobilný teleskopický posed
Mobilný posed  je oporný posed, ktorý je tvorený teleskopickým rebríkom, vďaka ktorému patrí medzi najskladnejšie mobilné posedy. Výrobca ho ponúka v dvoch výškových prevedeniach. Maximálna výška sedadla menšieho modelu je 310 cm au vyššieho modelu je to dokonca 370 cm, čo je naozaj dostačujúca výška pre všetky použitia.

1. Pomer veľkosti v rozloženom a zloženom stave.
Prvý parameter pre určenie najmobilnejšieho posedu je jasný pre zabezpečenie mobility, musí byť posed dostatočne skladný, ale zároveň musí byť aj dostatočne veľký po jeho rozložení. Náš testovaný model splnil obe tieto podmienky skutočne na jedničku. Zložený teleskopický posed vo väčšom prevedení dosahuje naozaj malé rozmery hlavne vďaka teleskopickému rebríku, ktorý sa zasúva sám do seba a premyslenému zloženiu sedačky dosahuje v zloženom stave rozmerov: 100x78x14 cm. Takto zložený posed sa bez problémov zmestí do batožinového priestoru aj naozaj malého auta (na fotkách nižšie je posed v kufri malého mestského hatchbacku). V rozloženom stave dosahuje posed až do výšky 3,7 metrov.

2. Zložitosť montáže a demontáže (počet použitého náradia)
Ďalší z parametrov pre výber najmobilnejšieho posedu je bezpochyby jeho montáž a demontáž. Posed napríklad môže byť v rozloženom stave naozaj malý a skladný, ale pokiaľ pre jeho postavenie potrebujete hromadu náradia, troch pomocníkov a zložitý návod je jeho mobilnosť preč. V rýchlosti alebo ak chcete v jednoduchosti montáže je nami vybraný posed zase jednotkou medzi mobilnými posedmi. Bez použitia akéhokoľvek náradia, pomocníkov alebo návodu postavíte tento mobilný posed behom minúty!

Montáž posedu: Montáž je úplne jednoduchou záležitosťou. Rozložíme sedačku kolmo k rebríku (vďaka piestu – to pôjde veľmi ľahko) a vytiahneme najvyšší schodík teleskopického rebríka – tým sa sedačka zaaretuje. Povolíme veľké matice a pretočíme opierku pre zbraň pred rebrík. Zdvihneme operadlo sedačky a teraz stačí len vysúvať jednotlivé teleskopické schodíky do požadovanej výšky. Nasledujúci krok je trošku zložitejší, posed je teraz treba dobre ustaviť, pod dostatočným uhlom oprieť tak, nech je celou opornou, ozubenou plochou opretý o strom. Opatrne vylezieme na rebrík a okolo stromu obopneme popruhom a poriadne prikurtujeme (kurt aj popruh je súčasťou posedu). Na túto fázu by sa hodil pomocník, ktorý by podržal rebrík aby sa nevyvrátil, ale pri troche šikovnosti to zvládnete aj sami. Posed je pripravený na použitie a je natoľko stabilný, že na ňom môžeme "tancovať". Naše odporúčanie: Ak chcete posed nechať niekoľko dní na jednom mieste je vhodné ho k stromu uzamknúť pomocou lanového zámku.

Video z montáže posedu

Demontáž posedu: Ak už bol lov úspešný, alebo len chceme posed premiestniť na iné miesto musíme posed zbaliť. Demontáž je podobná ako montáž iba v opačnom poradí. Povolíme kurt a opatrne zlezieme z posedu dole. Spúšťame jednotlivé schodíky pomocou dvoch aretačných kolíkov na každom schodíku (Pozor na prsty!). Posed spustíme až na najnižšiu možnú veľkosť zatvoríme operadlo a stiahneme sedačku do rovnakej roviny ako rebrík. Teraz len zarovnáme do rovnakej roviny aj opierku pre zbraň a posed je pripravený na transport.

Video z demontáže posedu

3. Váha a jednoduchosť prenosu
Váha vďaka hliníkovej konštrukcii rebríka a ľahkých, ale tiež pevných materiálov sedačky je u vyššieho modelu posedu iba 18,5 kg. To je v pomere k výške rozloženého posedu jedna z najlepších hmotností mobilných posedov na trhu. Pre prenos je možné zakúpiť batoh špeciálne navrhnutý pre tento posed. Batoh totiž neplní iba úlohu batohu na prenos, ale dá sa tiež použiť ako zástena na už rozložený posed. Do batohu tak môžete vkladať veci ako do veľkej kapsy. Batoh použitý ako zástena má obrovskú výhodu, pretože zakrýva cez 2/3 tela a tak ľahké vrtenie alebo pohyb nebude na posede vidieť. Prenos skoro 19 kilového posedu v batohu nie je žiadna hrôza, váha sa rozloží na celé ramená a chrbát. Vďaka tomu sa dá s posedom ujsť aj niekoľko stoviek metrov pokojne aj do kopca. Preto ku kúpe posedu batoh určite odporúčame zakúpiť tiež!

4. Pohodlie, jednoduchosť lovu
Načo by bol poľovníkmi mobilný posed, keby bol nepohodlný, a po dvoch hodinách by šiel s "vysedeným zadkom" domov. U nami testovaného posedu je sedačka tvorená z preglejok, ktoré sú potiahnuté polstrovaným sedákom z vode odpudivého materiálu maskovanej farby. Sedák pri dlhodobej inštalácii posedu na jednom mieste môžeme ochrániť pred vodou tak, že sklopíme operadlo, a prekryjeme sedaciu časť a tá bude chránená pred vodou. Sedacia časť je dostatočne priestranná, takže nehrozí, že by mohutnejší poľovníci mali problém sa do sedačky vliezť. Samozrejmosťou sú opierky pre ruky. Ďalším veľkým pomocníkom sú háky na bezpečné odloženie zbrane, a tak po celú dobu lovu bude mať poľovník obe ruky voľné. Ohrádka (opierka pre zbraň) je polohovateľná a polstrovaná, takže si ju každý môže upraviť pre svoju výšku a maximálne pohodlie.

PLUSY
- Rýchle zloženie a rozloženie posedu
- Jednoduchá manipulácia pre jednu osobu
- Možnosť rôzneho nastavenia výšky posedu
- Veľká stabilita po riadnom prikurtovaní
- Kvalitné príslušenstvo (batoh, zámok)
- Jednoduchý prenos, vďaka nízkej váhe a rozmeru
- Pohodlná a priestranná sedačka
- Mäkké úchyty na zbraň
- Dodávané vrátane kurtu
- Dĺžka kurtu aj na skutočne hrubé stromy.

MÍNUSY
- Nestabilita pred upevnením
- Strieborná farba rebríka (neplatí, rebrík je teraz čierny)
- Ľahko hlasné balenie posedu (pozri video.)

Zhrnutie:
Mobilný teleskopický posed, ako náš test ukázal, je naozaj mobilný. Vo všetkých ohľadoch naozaj vyniká a je premyslený do posledného detailu (skonštruoval ho poľovník pre poľovníkov). Malým nešvárom posedu je nestabilita pred ukurtovaním k stromu, kým posed poriadne k stromu pripevníme kurtom je posed ľahko vratký a je naozaj dôležité ho stabilne ustaviť a pod dobrým uhlom oprieť.

Potrebujete poradiť s výberom?

Náš tím odborníkov je pripravený vám s výberom pomoci.

V rámci tohto sortimentu vám najlepšie poradia:

+420 606 591 877
Po–Pá (8:30 – 16:30)

Alebo nám napíšte e-mail:

Marcela Mintělová
Marcela Mintělová
Sme tím odborníkov
Sme tím odborníkov

s dlhoročnou praxou v obore

Autorizovaný predajca
Autorizovaný predajca

značiek Swarowski, Leica, Zeiss, Blaser, Hikmirco a ďalšie.

Široký sortiment
Široký sortiment

potrieb pre poľovníkov od A do Z

Kamenná predajňa
Kamenná predajňa

s predajnou plochou väčšou ako 400 m2