
Ďalekohľady pre šialanie a čakanú vo dne.
Pri výbere tohto ďalekohľadu sa musíme zamerať na niekoľko parametrov:
- veľkosť zväčšenia a priemer objektívu
- váha a veľkosť
- použité materiály
- ovládanie
- ostrosť obrazu a dôveryhodnosť farieb
- ochranné prvky
- cena
Veľkosť zväčšenia a priemer objektívu je obsiahnutá už v názve napríklad 8x30, 10x42. Prvé číslo znamená veľkosť zväčšenia a druhé priemer prednej šošovky (objektívu). Pre denné lovy nepotrebujeme extrémny výkon za šera a preto nemusíme voliť veľký priemer objektívu a môžeme si dovoliť väčšie zväčšenie, ktoré by som odporučil 10-12 krát, ktorým dobre prečítame zver aj na väčšie vzdialenosti a sme schopní ho ešte udržať bez opory. Variabilné zväčšenie by som vylúčil úplne, pretože prakticky každý ďalekohľad sa pri približovaní rozostrí a výroba naozaj kvalitného variablu by bola taká drahá, že poprední výrobcovia ho vôbec neponúkajú. Objektív volíme s ohľadom na váhu s priemerom 32-42mm.
Váha a veľkosť je dôležitá, aby nám ďalekohľad neprekážal pri pohybe a aby sa nám za krátku dobu nepreniesol. Každý gram dole je výhodou, ale na druhej strane nemožno vyrobiť kvalitný ďalekohľad, ktorý má všetky prvky zo skla a bol ľahký. Takže pozor na veľmi ľahké výrobky, sú napospol z tvrdeného plexi. Ušetriť váhu sa dá iba na tele, nesmie však byť z plastu. Renomovaní výrobcovia používajú dural a tí najlepší horčík, ktorý je však dosť drahý. Dôležitý je kvalitný v oblasti krku rozšírený remeň, najlepšie gélový alebo neoprénový.
Použité materiály sú najdôležitejšie pre kvalitu obrazu a životnosť ďalekohľadu.
Tu nemožno hľadať kompromis. Celá optika musí byť z optického skla. Ale pozor, niektorí výrobcovia uvádzajú napr. šošovky zo skla, iní zase hranoly zo skla a podobne. To nestačí, tvrdené plasty sú dnes také kvalitné, že u nového prístroja sa to dá spoznať iba podľa váhy a ceny. Inak vám ďalekohľad rýchlo zostarne a kvalita obrazu sa prudko zhoršuje. Nutnosťou je plnenie inertným plynom (obvykle dusík) proti vnútornému zahmleniu a vodotesnosť.
Ovládanie musí byť jednoduché a intuitívne, musí mať v celom rozmedzí plynulý a presný chod. Dobrý ďalekohľad spoznáme jednoducho podľa toho, že sme si istí zaostrením na prvý pohľad. Dôležitý je tiež príjemný úchop a povrchová úprava, ktorá musí byť taká, aby nám ďalekohľad nevypadol z ruky ani v rukaviciach v mraze alebo mokrý. Očnice musia byť nastaviteľné tak, aby sa dal ďalekohľad používať v okuliaroch aj bez nich. Samozrejmosťou je dioptrická korekcia u každého oka zvlášť.
Ostrosť obrazu a dôveryhodnosť farieb. Pri ostrosti sa musíme zamerať na okraje obrazu, hlavne tam niektorí výrobcovia zaostávajú a spoliehajú sa na to, že väčšinou pozorujeme v centre zorného poľa. Nereálne farby zase znamenajú nekvalitné sklo a antireflexné vrstvy.
Ochranné prvky. Každý kvalitný ďalekohľad má nejaké ochranné prvky proti vonkajším vplyvom. Musíme počítať s tým, že v praxi sa určite stretneme s nečakaným dažďom alebo budeme nútení prejsť cez veľmi vysokú trávu plnú semien, prípadne budeme dohľadávať zver v húštinách. Preto musí mať ďalekohľad kvalitné rýchlo odnímateľné krytky ako objektívov tak okulárov, ktoré ďalekohľad ochráni. Tí najlepší výrobcovia majú ešte ochranné vrstvy vonkajších šošoviek, ktoré zaručujú rýchle stekanie vody a nelepenie drobných nečistôt.
Cena. Pravdepodobne u väčšiny z nás najdôležitejší a rozhodujúci faktor. Na rovinu musím povedať, že kvalitný a lacný ďalekohľad neexistuje. Bol som sa pozrieť u renomovaných výrobcov ako u nás tak aj v zahraničí, kde som videl ako sa ďalekohľady vyrábajú. Vybavenie na opracovanie a brúsenie skla, presné CNC stroje na opracovanie tubusov sú veľké a veľmi drahé mašiny, ktorých je na každej hale desiatky. Keď pripočítame drahé vstupné materiály a aká zložitá a presná je montáž, zistil som, že kvalitný ďalekohľad sa v žiadnom prípade nedá vyrobiť v cene pod 400€.

Ďalekohľady pre nočnú čakanú.
Veľký lovecký tlak na mnohokrát premnoženú čiernu zver spôsobil, že diviaci sú opatrní a za svetlá vychádzajú len úplne výnimočne. Ďalším dôvodom pre výber kvalitného ďalekohľadu s vysokou svetelnosťou je obľúbený lov na vnadiskách. Po pravde však musím povedať, že keď bude úplná tma neuvidíme so žiadnym sebedrahším denným ďalekohľadom. Ide o to, aby sme mali možnosť rozoznať a prečítať zver za prijateľných svetelných podmienok (mesačná noc alebo odraz svetla od mrakov z veľkých miest, či za snehové pokrývky).
Limitujúcim faktorom pri výbere takéhoto ďalekohľadu teda je:
- priepustnot svetla
- priemer výstupnej pupily
- výkon za šera
Priepustnosť svetla. Väčšinou výrobcovia uvádzajú v percentách. Všetky ďalekohľady s priepustnosťou nad 90% sú kvalitné, tí najlepší uvádzajú 95-96% čo je absolútna špička a predpokladá sa, že zlepšovať už to skoro nepôjde. Rozhodujúcim faktorom pre priepustnosť svetla je kvalita a presnosť opracovania optického skla, prípadne jeho prímesí, napríklad flóru, ďalej kvalita a početnosť antireflexných vrstiev. Nutné je ešte upozorniť na to, že zmerať priepustnosť je náročné a výrobcovia väčšinou neuvádzajú za akých svetelných podmienok priepustnosť merali. Určite bude rozdiel v priepustnosti svetla na poludnie za slnečného dňa a za šera v modrošedom spektre. Preto sa dá veriť číslam o priepustnosti svetla iba u tradičných výrobcov.
Priemer výstupnej pupily je veľkosť svetelného zväzku vystupujúceho z okulára, ktorý sa dá jednoducho vypočítať z označenia ďalekohľadu. Je to pomer medzi priemerom výstupnej šošovky a zväčšením. Napríklad ďalekohľad 7x50 má zväčšenie 7x a priemer objektívu 50 mm. To znamená 50:7 = 7,14 pupila má teda priemer 7,14 mm. Zornica ľudského oka reaguje na zmeny svetelných podmienok zúžovaním a rozširovaním. Maximálne sa roztiahne na 7 mm. To znamená, že aby sme boli schopní plne využiť výkon ďalekohľadu musí byť priemer jeho výstupnej pupily čo najbližšie 7 mm. Keď je priemer pupily menší, tým je zväzok svetla vstupujúceho do oka menší ako je oko schopné využiť. Ďalej je nutné prihliadať aj na to, že s vekom človeka sa schopnosť rozširovania zrenice znižuje.
Výkon za šera sa niekedy označuje ako koeficient stmievania. Určuje nám určitú rozlišovaciu schopnosť pri zhoršených svetelných podmienkach. V praktických podmienkach nám parameter výkonu za šera určuje stupeň rozlíšiteľnosti detailov pozorovaného predmetu za šera. Výpočtom sa stanovuje ako druhá odmocnina zo súčinu zväčšenia a priemeru vstupnej pupily (objektívu). Takže čím má ďalekohľad väčšie zväčšenie a väčší priemer objektívu, tým má väčší výkon za šera a teda lepšiu rozlíšiteľnosť detailov obrazu.
Ostatné technické parametre nočného ďalekohľadu musia byť podobné ako u ďalekohľadu pre šialanie a dennú čakanú.

Ďalekohľad SWAROVSKI CL Companion NOMAD 10x30

Ďalekohľad SWAROVSKI CL Pocket Mountain 8x25 B

Ďalekohľad Swarovski SLC 10x56 W B
Záver. Nie je jednoduchý ani jednoznačný. Ale aspoň v teoretickej rovine. Najlepšie by bolo mať pre prax dva ďalekohľady. Pre denný lov ďalekohľad 10x42, ktorý je ešte malý, ľahký s dostatočným priblížením a na nočnú čakanú 8x56, ktorý má najlepšie parametre za znížených svetelných podmienok. Tí, ktorí si nemôžu dovoliť dva ďalekohľady je určitým kompromisom ďalekohľad 10x50, hlavne pre starších poľovníkov. Samozrejme musí ísť o ďalekohľad tradičného výrobcu as cenou nad 400€. Tu naozaj platí, čím drahšie, tým kvalitnejšie, pretože výroba je nákladná a náročná.
Náš tím odborníkov je pripravený vám s výberom pomoci.
V rámci tohto sortimentu vám najlepšie poradia: